Совети за купување нов мебел

0
polica za banja

Барате нов мебел за дизајнот на вашиот дом? Ако не сте сигурни како да купите мебел или каде да барате, можеме да ви помогнеме! Проверете ги советите за купување мебел подолу за да научите како да најдете квалитетен мебел.

Мерете повеќе пати:

Дали имате место за секциска и столица за читање? Дали таа комода ќе се смести меѓу креветот и држачот за ТВ? Дали влезната маса ја блокира вратата? Добар совет за мебел е да се измери повеќе од еднаш! Ќе сакате да ги добиете димензиите на просторијата што ја украсувате, големината на вашиот сегашен мебел и мерењата на вратите пред да започнете да купувате нешто ново.

Направете макета за соба:


Откако ќе завршите со мерењето, можете подобро да почувствувате како сè ќе одговара со изготвување план за тоа како ќе го уредите распоредот на вашата соба и мебелот што сакате да го додадете. Ова е важен чекор пред да купите мебел – особено ако вашата цел е да не се враќате!

Побарајте примероци:


Професионален совет за купување мебел е секогаш да добивате примероци и примероци! Без разлика дали купувате нови перничиња, каучи, секогаш барајте примерок од ткаенина. На тој начин, можете да го споредите со боите на ѕидовите, тепихот, постоечкиот мебел и домашниот декор пред да купите!

Користени материјали за истражување:


Дали вашата масичка е создадена од пресувано дрво? Дали има хемикалии кои спречуваат пламен во вашиот кауч? Кои состојки се во вашиот лепак за дрво? Ако навистина сакате да купите мебел со најдобар квалитет, од клучно значење е да знаете какви материјали се користат. Особено ако вие или некој друг во вашето домаќинство има алергии, истражувањето што има во мебелот што размислувате да го купите може да ве спаси од  сериозни здравствени проблеми.

Истражете го квалитетот на мебелот:


Како можете да препознаете дали мебелот е изграден да трае? Купувањето во квалитетна продавница за мебел со персонал на кој му верувате е добар почеток! Еве неколку општи правила што треба да ги имате на ум:
Изберете цврсто дрво
Побарајте склоп што користи повеќе завртки или клинови отколку лепак и клинци
Проверете го квалитетот на пружините со тоа што ќе почувствувате колку се блиску еден до друг
Најдете ги перничињата за каучот што се реверзибилни или имаат намотки
Почувствувајте ги грбот и страните на каучите и столовите за да видите дали се зајакнати
Проверете дали тапацирот се совпаѓа со шевовите

Купете во вистинско време:

Кога е најдобро време за купување мебел? Јануари и јули се генерално договорени како идеални месеци за купување мебел. Тоа е затоа што повеќето продавници за мебел добиваат нови залихи во февруари и август, така што има поголем притисок да се расчистат старите залихи. Вистинското време за купување зависи и од она што го барате. Барате нов сет за двор? Проверете ги продавниците за мебел на отворено помеѓу август и септември! Ви треба нов мебел за дневна соба? Купете нов тросед, држач за телевизор или какви било други предмети во затворен простор од јануари до јули за наоди погодни за паричникот.

Измешајте и спарувајте форми:

Без разлика дали купувате мебел за нова куќа или го менувате вашиот сегашен дизајн на стан, она што е најважно е да имате разновидност во она што го купувате! Поставете долг кауч со триаголна масичка за кафе. Диверзификацијата на облиците додава визуелен интерес во секоја соба, па дури и може да внесе елементи на фенг шуи во вашиот дом.

и големини, исто така:
Дури и со најдобрите брендови на мебел и најмодерни парчиња, собата нема да биде визуелно привлечна ако не создавате рамнотежа. Еден едноставен трик е да бидете сигурни дека купувате широк спектар на големини. Израмнете го широкиот калифорниски кралски кревет со висока гардероба во вашата спална соба. Или избалансирајте минималистички биро со преголема столица во вашата домашна канцеларија.

Дизајн на сопствени парчиња:

Ако барате мебел што ќе трае цел живот, размислете да дизајнирате свој! Ова е одличен начин да добиете висококвалитетен мебел што одговара на вашите барања за естетски дизајн и големина. Повеќето продавници и онлајн трговци на мало нудат можности за приспособување на тапацирот, типот на дрво, големината и многу повеќе, затоа не заборавајте да ги измерите вашите опции пред да се решите за нешто што е масовно произведено. Посета до локален столар е исто така одличен начин за повторна употреба на материјали или превртување на стариот мебел во нешто ново.

Побарајте винтиџ мебел:

Се прашувате каде да купите квалитетен мебел по пониска цена? Одете на антиквитет! Иако винтиџ фотелјата или полицата за книги не се технички „нови“, може да вдишат свеж воздух во вашиот дом. Продавниците за антиквитети, продажбата на гаража и продажбата на имот се одлични места за да најдете прифатливи винтиџ парчиња ако имате добро око и знаете како да се ценкате. Еве неколку совети за тоа што да барате кога купувате антички или винтиџ мебел:

Прво истражувајте онлајн: Без разлика дали навистина планирате да купувате мебел преку Интернет или претпочитате да купувате локално, прво треба да ги погледнете вашите опции и да ја проверите цената на Интернет. Овој почетен круг на истражување дури може да ви помогне да ги пронајдете стиловите што ги сакате пред да започнете со пребарувањето. Прелистувањето на интернет значи дека можете да видите и оценки за мебел и прегледи од клиенти кои обезбедуваат увид за важни детали како животен век, боење и друго.

Одвојте време: Брзањето да се донесе одлука може да доведе до плаќање повеќе за неквалитетни парчиња мебел. За да се осигурате дека ќе ја најдете најдобрата зделка, почекајте голем одмор, направете го вашето истражување и проверете ја цената кај повеќе продавачи на мебел.

 Користете апликација за купување мебел: Најдобар начин за купување мебел е преку технологијата! Има безброј апликации кои можат да направат слика за тоа како би изгледала просторијата со нов мебел, како и да ве поврзат со продавниците што го продаваат она што го сакате. DecorMatters користи зголемена реалност (AR) за да ви овозможи да поставите мебел во вашиот дом со реални димензии. Houzz ви овозможува да филтрирате по одредени простории или стилови на дизајнирање и може да ве поврзе со професионален дизајнер преку апликацијата. Ако имате омилена продавница за мебел, одете директно во складирање на специфични апликации како Anthropologie, IKEA, Overstock и повеќе за да ги истражите 3D прикажувањата и опциите за поставување.

Дајте приоритет на потребите за животниот стил: Убавиот мебел можеби не е секогаш убав за вашата ситуација. Каучот од велур и малите деца кои сакаат да сликаат со прсти не се собираат. Иако е лесно да се замисли како точно сакате нешто да изгледа, балансирањето на вашите секојдневни потреби со стиловите што ги сакате е од клучно значење. Пред да купувате, не заборавајте да размислите кои критериуми треба да ги исполнува вашиот нов мебел, колку сте спремни да потрошите и колку долго очекувате да трае.

Бидете стратешки со комплетите за мебел: Барате мебел со најдобра вредност? Купувањето комплет за дневна или спална соба може да ви заштеди пари! Со комплетот, целиот мебел што ви треба за соба доаѓа заедно – и обично, комплетот е поевтин од купувањето на секое парче поединечно!  Ако имате место само за кауч и масичка за кафе, а не за целосниот сет на дневната соба, не се зборува за купување на целата работа. Во ред е да потрошите малку повеќе на само неколку парчиња или да продолжите да купувате за да можете да го добиете токму она што го барате.

Прашајте за моделите: Барате начини да заштедите пари на нов мебел? Купувањето на парче може да биде одличен начин да ги добиете врвните брендови за мебел по мал дел од цената. Ова може да се работи за еден предмет или за цел комплет мебел.

Бидете внимателни со финансирањето во продавницата: Во некои продавници, може да завршите да плаќате повеќе за вашиот мебел преку финансирање отколку ако плаќате целосно или ако ставите малку пари. Одложената камата е уште една зделка на која треба да се внимава, бидејќи каматата може да се зголеми ако не го исплатите мебелот во очекуваната временска рамка. Иако кредитните картички во продавницата или опциите за финансирање може да изгледаат како лесно решение, внимавајте внимателно да ги прочитате каматните стапки, условите и сите услови за да не плаќате повеќе отколку што сте се ценеле!

Обидете се со ценкање: Иако ова нема да функционира во продавници со големи кутии или многу луксузни трговци на мало, многу мали бизниси се отворени за преговарање. Добијте евтин, но квалитетен мебел така што ќе се упатите до вашата локална продавница за мебел и ќе се обидете да се пазарите. Дури и ако не ја добиете точната цена што ја барате, сепак имате можност да добиете нешто што го сакате за помалку!

Продадете го стариот мебел: Ова не само што ќе го расчисти просторот за вашиот нов мебел, туку и ќе ви даде поттик да станете посериозни со купувањето. Не сте сигурни од каде да започнете? Проверете го нашиот водич за тоа како да продавате мебел преку Интернет и пронајдете совети и трикови за да добиете најдобра цена и брзо да направите простор за нови артикли!

Сега кога ги знаете најдобрите начини за купување мебел, вистинското време од годината за шопинг зделки и што да избегнувате, подготвени сте да започнете да барате нов мебел!

Коментар

Kupiprodaj
Logo
Регистрирај се
Shopping cart