Пулс оксиметар

- 59%

2,200 ден 899 ден

Бесплатна достава

За 1-2 дена низ цела македонија.

Бесплатна замена

Замена или враќање, во рок од 36 дена.

Купувајте сигурно

Плаќање на рака, кога ќе го добиете.

Пулс оксиметар за на прст е портабилен, медициски уред за мерење на кислородна сатурација на крвта, и пулсот користејќи го прстот.

Уредот работи и ја определува заситеноста на крвта со кислород, со помош на инфрацрвени зраци. Неговото користење е апсолутно безбедно и безболно.

Кислородната сатурација овозможува проценка на ефикасноста на транспортот на кислород, во прв ред преку дишењето. Таа е важен параметар во проценката на респираторната функција.

Спецификасии на оксиметарот:

Автоматско исклучување за 5секунди кога прстот не е поставен на мерачот
Работи на 2 ААА батерии.
Избегнувајте изложување на директна сончева светлина
Бидете внимателни во текот на мерењето,апаратот треба да биде во мирување
Материјал: Пластика
Димензија: 60mm x 35mm x 37mm.

Пулс оксиметар е наменет исклучиво за дополнителна контрола на состојбата на пациентот. Тој треба да се користи во комбинација со други методи за клиничко испитување и анализа на симптомите.

Заситеноста со кислород (SpO2) е мерење на тоа колку кислород носи вашата крв како процент од максимумот што може да го носи. За здрава индивидуа, нормалниот SpO2 треба да биде помеѓу 95% до 99%.

Како да го користите пулс оксиметарот?

Пулсната оксиметрија може да се користи и во домашни и во амбулантски услови. Во некои случаи, вашиот лекар може да препорача да имате пулсен оксиметар за домашна употреба.

Мерењето се одвива на прстот со употреба на фотометричен сензор вграден во штипката за прст.

Најчесто, уред е сличен на штипка, која ја поставате на вашиот среден прст. Значи, ако сте десничари, користете го десниот среден прст. Ако сте левак, користете го левиот среден прст. Разликата меѓу прстите е мала. Може да почувствувате мала количина на притискање од стегање на оксиметарот, но болката е блага и не се осеќа.

oksimetar mk

Задржите ја сондата вклучена онолку колку што е потребно, за да го измери пулсот и заситеноста на кислородот. Откако ќе заврши тестот, остранете го оксиметарот и видете ги резултаите.

За правилно мерење, подгответе ја целата потребна опрема и материјали, што вклучува пулсен оксиметар, а во некои случаи и средство за отстранување на лак за никти.

Изберете прст за да ја поставите сондата.

Puls oksimetar cena

Прицврстете ја сондата на прстот, осигурувајќи се, дека светлосниот зрак и сензорот се поставени добро.

Осигурете се дека раката на пациентот е поставена на ниво на срцето.

Вклучете го уредот и почекајте.

 

Почекајте го читањето, кое обично се прикажува по четири до шест отчукувања на срцето.

Извадете ја сондата од прстот на пациентот.

И погледнете ги резултатите.

Дезинфицирајте ја сондата помеѓу мерења на различни лица.

 

Правилно читање на пулс оксиметарот.

Кога нивото на сатурација на кислород во крвта на лицето е под нормалното, оваа состојба е позната како хипоксемија, што може да биде поврзано со проблем во дишењето или циркулацијата и може да доведе до симптоми како што се отежнато дишење.

Резултати за пулс оксиметар

Првото читање доколку е под нормалното ниво може да биде неточно, но постојаното отчитување на истиот резултат може да му наштети на лицето. Повеќето здрави лица обично добиваат ниво на сатурација на кислород од 95 проценти. Од друга страна, лица со 92 проценти заситеност со кислород може да укажат на недостаток на кислород што стигнува до органите и ткивата на телото или потенцијална хипоксемија.

 

oksimetar cena

Ограничувања кој можат да покажат неточен резултат

Пулсната оксиметрија е прилично точен тест, кој обезбедува резултати во рамките на само 2-процентна разлика од реалното читање, одредени фактори можат да влијаат на нејзината точност.

kupiprodaj

Лак за нокти Ставањето на сондата на прст со лак или кој било пигмент на прстот може да пречи во отчитувањата на резултатите, бидејќи бојата може да ја апсорбира емитираната светлина, поради што не може да се открие кислородниот хемоглобин. Пред да ја клипирате сондата на прстот или прстот на пациентот, проверете дали има лак за нокти и отстранете го. Ако не е можно да се отстрани лакот од прстот пред тестот, како во итни случаи, може да ја свртите сондата странично или да пронајдете друга можна локација за поставување на сондата.

Изложеност на директна силна светлина Другите фактори кои можат да влијаат на отчитувањата на пулсната оксиметрија вклучуваат директно светло на сондата, како што се сончева светлина или работна светлина. Иако уредот има мека гума што го штити од светлина, можеби нема да може да избегне светло директно на уредот. Погрижете се да ја извршите постапката во просторија со соодветно осветлување.

Движење/мрдање на пациентот

Движењето на пациентот може да предизвика неточно читање бидејќи сондата лесно се оддалечува. Со ова, ако пациентот трепери или е возбуден, не може да ја држи раката ставилна.

Внимавајте! на Facebook страниците се продаваат, неефикасни оксиметри, со високи цени.

Што може да покаже нивото на сатурација на кислородот.

6 совети да изберете добар пулс оксиметар

Заклучок

Пулс оксиметрија е прилично сигурна постапка, бидејќи е брза и целосно безболна. Лицето не се соочува со никакви ризици за време на тестот. Генерално, оксиметрот е корисна алатка која обезбедува релевантни податоци.

Пакет производи на акција! 

+ = 2198 ден. 1699 ден. со бесплатна достава.

aparat za merenje kislorod

Сатурација на кислород

Нормална сатурација на кислород

Кислородна сатурација

Normalna saturacija

Кислород во крвта

Намалена сатурација

Saturacija na kislorod

54 мислења за Пулс оксиметар

Слики од корисниците

Image #1 from Krste Mihajlov
Image #1 from Krste Mihajlov

Krste Mihajlov

ushte go cekame :)

Image #1 from Krste Mihajlov
 1. Anonymous

  Odlicen proizvod

  Корисно(0) Бескорисно(0)You have already voted this
 2. Anonymous

  Samiot proizvod e ok. Si raboti, samo sto ne moze da se proveri vo momentot na dostava (taka e navedeno na web) zatoa sto treba da se spremis so baterii na gotovs.

  Корисно(0) Бескорисно(0)You have already voted this
 3. Anonymous

  Супер

  Корисно(0) Бескорисно(0)You have already voted this
 4. Krum Micevski

  Super e

  Корисно(0) Бескорисно(0)You have already voted this
 5. Татјана Пшенко

  Lesno

  Корисно(0) Бескорисно(0)You have already voted this
 6. Anonymous

  Компактно и едноставно за користење.

  Корисно(1) Бескорисно(2)You have already voted this
 7. Никола Чикос

  Производот е исправен и точен.

  Корисно(1) Бескорисно(0)You have already voted this
 8. Anonymous

  Корисен производ во денешното време невреме

  Корисно(0) Бескорисно(0)You have already voted this
 9. Кице Андоновски

  Kvaliteten proizvod, meri bez problemi

  Корисно(0) Бескорисно(0)You have already voted this
 10. Anonymous

  Ok

  Корисно(0) Бескорисно(0)You have already voted this
Вашето мислење

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Warning: sprintf(): Too few arguments in /home/kupinmvl/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 2668

Прашања и одговори

Question
Zosto uste ne go dobiv proizvodot? Natasa Mojsovski праша на March 30, 2021
Upvote (0) Downvote (0)
Loading
Question
Зошто уште го немам добиено порачаното? Здраво Добре Рунчев, We have finished processing your order. Нарачката ќе ја добиете за 1-2 дена, ќе ви се јават пред да ви ја достават. [Order #21276] (March 3, 2021) Добре Рунчев праша на March 7, 2021
Question
Здраво Добре, Денеска се јавивме на каргото, рокоа дека ќе ви ја достават денеска ќе ви се јават бидете достапни,вчера не ви ја донеле бидејќи не работи каргото во недела. Извинете што почекавте. Ivana, Кп тим. одговори на March 8, 2021 store managerstore manager
Upvote (0) Downvote (0)
Loading
Question
На какви батерии работи? Јован праша на March 4, 2021
Question
Оксиметарот работи на две батерии ААА, од обичните. admin одговори на March 4, 2021 store managerstore manager
Upvote (2) Downvote (0)
Loading
Question
Dali ja prifativte narackata? Maja праша на March 4, 2021
Question
Da ja pimivme narackata, utre ke ja ispratime. Kje vi se javat pred da vi ja dostavat. admin одговори на March 4, 2021 store managerstore manager
Upvote (2) Downvote (0)
Loading

Прашај

Вашето прашање ќе биде одговорено од тимот за корисничка подршка, или од другите корисници кој го имаат нарачано производот.

Ви благодариме!

Mail

Вашето прашање е примено, и ќе биде одговорено наскоро. Посетете ја станицата за 2-3 часа, ќе ви биде одговорено.

Error

Warning

An error occurred when saving your question. Please report it to the website administrator. Additional information:

Одговори

Thank you for the answer!

Mail

Вашиот одговор е примен и ќе биде објавен наскоро.

Error

Warning

An error occurred when saving your question. Please report it to the website administrator. Additional information:

Пулс оксиметар
Пулс оксиметар

2,200 ден 899 ден

Kupiprodaj
Logo
Регистрирај се
Обнови ги
Shopping cart